15.06.2022

O pár metrů víc trvalkových záhonů ve městě

Odbor ekologie a veřejného prostoru se již sedm let snaží do města vnést trochu barev v podobě trvalkových či růžových záhonů.

Většinou jsou osazovány nevzhledné ostrůvky v samotném centru města, kde trvalý travní porost nahradí právě kvetoucí rostliny.

Vybírány jsou druhy, které vytvoří husté trsy a de facto zakryjí půdu tak, aby zde následně nemusela probíhat žádná, či minimální údržba. Někdy se povede vysadit i zcela nový záhon místo dlažby, tak jak se to nyní podařilo při komunikaci Jablonecká. Dle Kanceláře architektury města šlo zúžit chodník tak, že se sem vešel i pás s travinami a trvalkami, který navazuje na již realizovaný trvalkový záhon nad Liebiegovou vilou. V jarních měsících také ve spolupráci s KAM byl osazen i záhon na nároží ulice Jánská, kde dominovaly především okrasné česneky.

Co se týká druhového složení záhonů, nyní v převážné míře kvetou všude po městě především šalvěje, ale spatřit můžeme i kvetoucí stračky, liliochvostce či kakosty. V neposlední řadě začínají nakvétat i růže.

 

Nastavení cookies