Přeměna Radničního sklípku zpět na restauraci už odstartovala

Poté, co prostory po jejich přeměně na pivnici opustí stavbaři, bude ještě nějaký čas trvat, než je pivovar zaplní potřebným vybavením. Pak už nebude nic bránit tomu, aby sem přišli první hosté. Mělo by se tak stát ještě letos na podzim.

„Jde o velmi náročnou stavbu. Nyní vypadá sklípek jako zbořeniště, ale my věříme, že po skončení stavebních úprav se znovu zaleskne v celé své nádheře. Cílem města i Pivovaru Svijany je, aby se zde začalo pivo opět čepovat co nejdříve, už na podzim. Jako nejzazší termín otevření pivnice je přitom stanoven 31. prosinec tohoto roku,“ řekl náměstek primátorky Jiří Šolc. „Budeme pečlivě sledovat, jak úpravy prostor pokračují, dokumentovat je a informovat o nich i novináře,“ doplnil.

V rámci adaptace Radničního sklípku na restauraci se rovněž uskuteční rekonstrukce nádvoří radnice. Především dojde k utěsnění izolace po obvodu, aby tudy při deštích do sklepa historické budovy již nezatékalo, jak se děje několik posledních let. Pivovar Svijany plánuje, že by v parných letních dnech zřídil právě na nádvoří předzahrádku. Hosté tak budou moci posedět i ve vnitrobloku radnice.

„Restaurace byla v budově radnice otevřena už v roce 1893. Pivo se tu čepovalo ještě dřív, než zde začali úřadovat úředníci. Víme z reakcí Liberečanů, že se u nich pivnice těšila velké oblibě, a že lidé nesli její zánik nelibě. Těší mne, že můžeme splnit přání mnoha našich občanů a vrátit do Radničního sklípku pivnici, která v těchto prostorách existovala bez přerušení bezmála sto let,“ zdůraznila primátorka Martina Rosenbergová.

Stavební úpravy sklípku se vyšplhají na 6,994.450,- Kč bez DPH. Předpokládaná cena byla ovšem ještě o něco vyšší – 7,5 milionů bez DPH. Přeměnu prostor na restauraci platí ze svých prostředků Pivovar Svijany.

Text: Zuzana Minstrová, foto: Jan Král

Nastavení cookies