20.01.2020
Jan Král

Liberec přidělí lidem v bytové nouzi jedenáct nových sociálních bytů

Do jedenácti nových bytů, které vznikly rozsáhlou roční rekonstrukcí městského domu v Žitavské ulici, se v březnu nastěhují noví nájemníci.

„Kompletní rekonstrukcí vzniklo v domě jedenáct nových sociálních bytů různých velikostí od 1+kk až po 4+kk. Celkem se jedná o 532,73 m2. Byty budou využívány pro zajištění dostupného bydlení pro osoby v aktuální bytové nouzi v ekonomicky aktivním věku, které buď nemají žádné, nebo mají pouze nevyhovující bydlení. Jedná se o rozmanitou cílovou skupinu, která může zahrnovat absolventy, matky samoživitelky, rodiny i jednotlivce," řekl primátor Jaroslav Zámečník.

Rekonstrukce domu z roku 1880 proběhla v rámci projektu s názvem „Sociální bydlení města Liberce Bytový dům F“, který je spolufinancován Evropskou unií. Stavební práce trvaly od listopadu 2018 do 29. listopadu 2019. Celkové náklady na rekonstrukci činí 18,5 mil. Kč. Projekt je jedním ze souboru dílčích projektů, jejichž společným výstupem je zvýšení počtu bytů sociálního určení, jimiž statutární město Liberec v současné době disponuje. 

„S přípravou tohoto projektu a dalších pěti domů jsme začali už v roce 2016, kdy jsme s každým nájemníkem všech šesti domů museli individuálně dojednat jeho přestěhování jinam. Bylo to velmi složité a trvalo nám to až na jednu výjimku celý rok. Zrekonstruovat prázdný dům už z tohoto pohledu bylo vlastně snadnou záležitostí," uvedl náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr s tím, že v novém domě se byty budou obsazovat dle podmínek daných poskytovatelem dotace, tedy Ministerstvem pro místní rozvoj.

Pro získání bytu se posuzuje zejména příjem v období 12 kalendářních měsíců před uzavřením nájemní smlouvy, který nepřesáhl 0,6 násobek průměrné měsíční mzdy.

Velikosti a počty bytů:
4+kk      1x 
3+kk      2x
2+kk      3x               
1+1        3x
1+kk      2x

Celková kapacita domu je 27 lůžek. Jejich počet je stanoven na základě doporučovaných standardů minimální a maximální rozlohy sociálního bydlení v IROP.

 

Nastavení cookies