12.03.2021

„Pacta sunt servanda“ neboli „Smlouvy se mají dodržovat“

I tato zásada je mimo jiné uvedena ve stanovisku Ústavního soudu ve věci převodu družstevního podílu za 1 Kč na Bytové družstvo Na výsluní, které vystavělo před dvaceti lety v Neratovicích družstevní byty.

Výsledek soudního sporu, který jasně stanovil, že město Neratovice je povinno dodržet a plnit smlouvu, tedy prodat svůj podíl za 1 Kč tak, jak bylo ujednáno ve smlouvě, je skvělá zpráva pro všechny ostatní družstva v republice včetně těch libereckých.

Na základě tohoto rozsudku přehodnotili svůj postoj v této problematice i naši koaliční partneři SLK a následně předložili na jednání zastupitelstva, byť velmi překvapivě, návrh řešení, který odpovídá tomuto rozsudku.

Jsem rád, že tím potvrdili to, co ODS tvrdí po celou dobu (tedy téměř rok!), že je třeba postupovat podle smluv, a tedy převést podíly tak, jak bylo ujednáno. Ukázalo se, že právní posudek, který nechala vloni ODS vypracovat renomovanou právní kanceláří Rowan Legal a který byl právníky města a některými zastupiteli zpochybňován, byl kvalitní, a už tenkrát ukazoval správnou a legální cestu. Škoda že to takhle nešlo řešit už před rokem, mohli jsme si ušetřit spoustu času, peněz za právníky, kteří jen strašili zastupitele, a nervy družstevníkům.

Cesta tímto směrem je tedy realizovatelná. To, jestli se tímto směrem vydáme, záleží ještě na samotných družstvech. Ta vyčkávají na vyjádření ministerstva financí ohledně daňového aspektu. Je to logické, chtějí, aby to, co už jednou zaplatili, nemuseli nyní danit. Věřím, že v tomto směru uspějí. Pokud ne, tak zbývá dotáhnout varianty, které to budou umožňovat. To může být jak varianta liberecká, tedy zápočet pohledávek, nebo dotační nebo třeba i jiná, kterou v tuto chvíli ještě neznáme.

V každém případě věřím, že je cíl všech zastupitelů snad stejný, tedy převod podílů města na družstva, a to s co nejmenší finanční zátěží pro družstva. Protože tak jim to v minulosti město garantovalo.

Snad už přestanou někteří kolegové jenom hledat důvody, proč to a to nemůžeme udělat, snad už přestanou někteří každou drobnost zpochybňovat a dokazovat, že přesně tam a tam je zakopaný pes. Ono když se ty důvody vyvolávají moc urputně a uměle, tak to spíš vypadá, že to někdo nechce udělat. Ale věřím, že tohle už je za námi a převodu nebude nic a nikdo bránit. Tak si držme palce, ať to dobře dopadne.

 

Nastavení cookies