22.09.2017

Dostupné bydlení? V našem městě jen se štěstím

Pro průměrně vydělávajícího Liberečana se bydlení za cenu reálně zaplatitelnou stává nesplnitelným snem.

Možná ten problém pociťujete sami, možná to trápí někoho z vašich blízkých, možná je to jen z doslechu či jako titulek v novinách. Řeč je o celorepublikově přehřátém realitním trhu, v našem městě problém umocněný na druhou.

Přáním každého je město jako místo přirozené koncentrace obyvatel, jako místo, kde právě díky vyšší hustotě obyvatel může být pestrá nabídka škol, kultury, sportovního zázemí, jako místo, kde je dobré žít. Naše město je krásné, má mnoho silných stránek a je pro obyvatele atraktivní. Mnoho zahraničních firem (naposled Knorr-Bremse) přemisťuje do našeho města pobočky, kam přichází mnoho Neliberečanů, kteří s námi chtějí žít a na životě města se podílet. Co by za to jiná města dala! Ale ouha, když se zájemce o koupi bydlení v našem městě podívá do nabídky realit, zjistí, že v samotném Liberci se prakticky nic nenabízí, respektive buď se za naše město vydává i široké okolí, nebo jsou ceny zcela mimo akceptovatelný poměr cena/kvalita.

Na stav trhu s bydlením v našem městě jednak dopadají negativní trendy ČR, vyřízení všech potřebných povolení je v ČR extrémně dlouhé a náročné a to i v evropském kontextu, zároveň jsou levné úvěry, a tedy zájemců je dost.

Situaci zhoršuje specialita našeho města – rozhádané zastupitelstvo a zastaralý uzemní plán z roku 2002. Na přípravě nového se od roku 2007 pracuje a v roce 2015 mohl být vydán. Bohužel jej současná vládnoucí koalice zahodila, byť byl takřka hotov, aby potom ve vzájemných bojích ten svůj prostě nepřipravila.

Sečteno a podtrženo, staví se jen na základě starého a přežitého územního plánu, tudíž buduje se jen málo a draho. Zájemci o zastavitelné pozemky mají buď smůlu, protože prostě pozemky nejsou, a v horším případě se musí mít zatraceně na pozoru před spekulanty, kteří bez uzardění nabízí stavební pozemky, které v reálu zastavitelné nejsou. Kdo nezažil tu marnost mladých rodin, které i několik let intenzivně hledají jen trochu vhodnou nemovitost, neuvěří. Z celé situace logicky těží okolní obce, kterým ale nelze nic zazlívat. Na neschopnosti Liberce staví svůj rozmach a meziročně zvyšují počty obyvatel, některé za posledních pár let i na dvojnásobek. Potom se však z rodičů a prarodičů stávají taxikáři. Přestože mají pocit, že „přeci bydlí v Liberci“, mají to všude daleko a tráví na cestách hodiny denně a ucpávají svými auty všechny myslitelné cesty.

Korunu tomu všemu nasazuje stát v podobě rozdělení daňových příjmů. Státní rozpočet z daní nás všech platí na služby obyvatelům prakticky jen podle místa trvalého pobytu. Takže když např. rodina bydlí ve Stráži n. N., jedou se vykoupat do bazénu a o víkendu do zoo, dotace na provoz těchto ztrátových organizací platí Liberec, jenže jejich daně jsou v místě bydliště. Tento problém není vidět, ale rok od roku se zhoršuje. Liberečané tak financují zázemí pro čím dál více Neliberečanů z okolí.

Jaká je z toho cesta ven? Současná vláda našeho města „si zbyla“. Ani jedna parta neodvolá tu druhou, přestože by ráda. Bez vyvození zodpovědnosti jejich lídrů za současný nefunkční stav se ale nezmění nic až do komunálních voleb na podzim 2018. Bohužel tato koalice svůj pozměněný uzemní plán ke schválení nepředloží.

Řešením je překousnout osobní výhrady a v roce 2019 raději schválit ten, co bude připraven dnešní vládou a ty největší excesy formou změn územního plánu řešit až následně. Bude také nutno tlačit na efektivitu stavebního úřadu a doufat, že éra, kdy naše město mohlo být úspěšnější, jen tak neskončí. 

 

Nastavení cookies