27.01.2015

Sníh přebarvil vojenskou techniku na bílo, ale návštěvu kasáren to nijak nepokazilo

Po nedávné návštěvě zázemí dopravního podniku zavítal primátor s náměstky na pozvání velitele Radka Černého do kasáren libereckých chemiků. Politici se seznámili s chodem posádky, dozvěděli se bližší informace o zahraničních misích a při prohlídce kasáren dostali do rukou i zbraně.

Vyčerpávající informace o chodu posádky a hromadu zajímavostí ze zahraničních misí si v úterý 27. ledna poslechli primátor Tibor Batthyány a jeho náměstci Tomáš Kysela a Karolína Hrbková. Ti všichni totiž přijali pozvání do kasáren na prezentaci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, které se ujali velitel plk. Radek Černý, náčelník štábu pplk. Karel Navrátil a kapitán Petr Šabaka, kteří mají bohaté zkušenosti ze zahraničních misí.

Setkání začalo prezentací pluku, kdy se představitelé města dozvěděli vše o jeho určení, poslání a úkolech, které spočívají v radiačním a chemickém průzkumu, odběrech vzorků a laboratorní analýze, dekontaminaci, zdravotnickém zabezpečení a krizovém řízení. S tím, že kromě mediálně známých zahraničních misí mají liberečtí chemici působnost i v Integrovaném záchranném systému a kdekoliv v republice, kde je jich třeba. "Stejně tak se podílíme na řadě akcí v našem regionu a zaměřujeme se i na děti. Pořádáme prezentace na školách a v případě zájmu ukážeme školákům i kasárna a naši techniku," uvedl velitel Radek Černý. Děti si tak alespoň o chemicích udělají správnou představu. Ta standardní je totiž hodně zkreslená, což dokazují nejčastější dotazy školáků, které obvykle zní: "Kolik lidí jste zabili? A chtěl někdo zabít vás?"

Představitelé města se například zajímali, jak jsou chemici při akcích v zahraničí chráněni. "Oblast, kde zasahujeme, je samozřejmě vždy zajištěná další jednotkou. V ochranném obleku totiž nemůžete nést na rameni samopal, protože jeho ostré části by mohly oblek protrhnout," vysvětlil náčelník štábu Karel Navrátil. Velitel Radek Černý pak informoval o tom, že od konce roku 2013, kdy po šestiletém působení na základně KAIA opustili Afghánistán, se zatím liberečtí chemicina na další zahraniční misi nepodílejí. Aktuálně působí za hranicemi pouze dva jednotlivci, a to jako mentoři.

Primátor a jeho náměstci si v rámci návštěvy kasáren poslechli i stručnou historii chemického vojska od vzniku 1. ohňometného praporu v roce 1952 až po současný 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany, který nese tento název od 1. 12. 2013. A na to konto se podívali do malého muzea chemického vojska. Plánované akční ukázky pak sice pokazilo husté sněžení, ale i přes něj si představitelé města prohlédli areál kasáren a využívanou vojenskou techniku, a to od vozidel až po dekontaminační stanoviště.

"Bylo to velmi příjemné setkání, ze kterého jsme odešli zahlceni zajímavými informacemi. Jako primátor města jsem hrdý, že máme v Liberci takhle prestižní vojenskou posádku se špičkovými specialisty, bez jejichž schopností se neobejdou ani v zahraničí," komentoval návštěvu primátor Tibor Batthyány. A jedním dechem dodal, že vztahy města a libereckých chemiků budou nadále na výborné úrovni.

Text a foto: Jan Vrabec

 

 

Nastavení cookies