28.04.2014

Ve čtvrtek si připomeneme Svátek práce, který odkazuje na legendární stávku dělníků

Svátek práce, který má spousta Čechů spojený se socialistickou propagandou bývalého režimu, je mezinárodní dělnický svátek, který se vždy v první květnový den slaví už od roku 1890. Oficiálně vznikl o rok dříve, a to jako připomenutí stávky amerických dělníků, která si v květnu 1886 vyžádala řadu lidských životů.

Celodenní stávku, která proběhla v USA pod vedením odborů a anarchistů právě v první květnový den roku 1886, vyhlásil anarchistický deník The Alarm. Protesty se konaly s úsilím o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Do stávky se zapojilo asi 300 000 dělníků a protesty pokračovaly i v dalších dnech, kdy už si bohužel vyžádaly lidské životy, ať už 3. května v důsledku policejní palby při shromáždění v Chicagu či o den později kvůli výbuchu bomby při demonstraci na Haymarket Square.

Jako připomínka těchto událostí se 1. května slavil historicky první svátek práce, tenkrát ovšem jen jako celostátní na území Spojených států. O rok později už ale II. internacionála na návrh francouzských socialistů přijala 1. květen za oficiální Svátek práce, který se poprvé mezinárodně slavil v roce 1890, a to i v českých zemích, konkrétně na Střeleckém ostrově v Praze.

Svátek práce, tehdy nazývaný 1. máj, byl v naší zemi nejpopulárnější v období socialismu, kdy se vždy nesl v duchu průvodů, doplněných o tribunální přednesy čelních představitelů strany. Účast zde byla povinná, přičemž tradiční prvky oslav socialistického prvního máje tvořila mávátka, transparenty, pugety šeříků a také alegorické vozy. Po Sametové revoluci už se v Čechách oslavy prvního máje hromadně nekonají.

Zajímavostí je, že pouze ve Spojených státech a Kanadě se v současnosti Svátek práce (Labor Day) slaví vždy první zářijové pondělí.

Nastavení cookies