19.03.2018
Pavel Chmelík

Domácí poklady na Euroregion Touru

Již 18 let se v polovině března tradičně odehrává v Jablonci nad Nisou veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour.

Jako studnice všemožných tipů na výlet a dovolenou je jablonecký veletrh z regionálního hlediska unikátní. V letošním roce se od 15. do 17. března v komplexu Eurocentra představilo přes 40 vystavovatelů z různých koutů republiky, ale i z Evropy.

Mezi doprovodnými akcemi nikdy nechybí jarmark s regionálními produkty ani přednášky a semináře s tématikou cestovního ruchu. Nechyběla ani nabídka dovolenkových míst u moře či velmi zajímavé výletnické cíle v Polsku a Německu.

Liberec je tradičním spolupořadatelem Euroregion Touru. Město reprezentovala v letošním roce náměstkyně primátora pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch Karolína Hrbková. „Jsem ráda, že Liberec se může do této akce zapojit. Veletrh cestovního ruchu je zajímavý i pro místní obyvatele z Libereckého kraje. Seznámí se zde s místními produkty, které leckdy ani neznali, objeví nová místa, kde ještě nebyli nebo dokonce o nich ani nevěděli,” říká Karolína Hrbková.

Liberecká radnice se v Jablonci prezentovala například novou prohlídkovou trasou k výročí 100 let republiky pod názvem Století osmiček. „V souvislosti s prohlídkami opět probíhá školení seniorských dobrovolných průvodců. Školí je zaměstnanci Severočeského muzea, kteří jim předají dostatek informací k jednotlivým významným datům,” poukazuje náměstkyně na dobrou tradici průvodcovských služeb na nichž spolupracuje komunitní středisko Kontakt a „jeho” senioři. 

Liberecký kraj a jeho okolí nabízí spoustu zajímavých míst, kam se podívat, kam vyrazit na výlet. Jak zaznělo při otevření Euroregion Touru, řada lidí vůbec neví, jaké má v kraji poklady. „ Je to jeden z hlavních důvodů, proč se Liberec prezentuje na místním turistickém veletrhu. Ukazujeme místním, co je tady zajímavého, protože často o spoustě možností neví. Je bezvadné, že se zde prezentují partnerská města Liberce a Jablonce. Například spolupráce s Žitavou je velmi těsná a úspěšná,” dodává Karolína Hrbková.

Na jablonecké přehlídce turistických destinací mělo svou expozici také Jizerskohorské technické muzeum z Bílého Potoka s modely parních strojů či se skutečným leteckým motorem. Právě s tímto muzeem je spojena technická senzace - liberecká ponorka. V Bílém Potoce u Hejnic totiž vzniká unikátní model ponorky z II. světové války - U206 Reichenberg, která opustila doky v roce 1941. Nedávno se totiž zjistilo, že „liberecká” ponorka potopená v Biskajském zálivu zřejmě neleží v takové hloubce, jaké byly původní předpoklady.

„Jedná se o projekt Severočeského muzea a Jizerskohorského technického muzea. Město Liberec by se na tom mohlo podílet příspěvkem,” prozradila Karolína Hrbková. Připravovaný model ponorky U206 Reichenberg bude precizním dílem. Díky mikrokameře bude možná její virtuální prohlídka. Model by měl obsahovat všechny detaily včetně například bojového osvětlení.

Říšské ponorky byly často pojmenovávány po důležitých městech a tak byla řada i na Liberci. Ponorka měla na věži znak města a tehdejší radní byli pozváni na spuštění ponorky do ostrého provozu. „Dlouho se myslelo, že je v příliš velké hloubce, ale průzkum tvrdí, že je do 100 metrů, tedy dosažitelná. Nyní se pracuje na přesné lokalizaci a zaměření. Pak by se k ní mohli dostat potápěči a v případě, že jí najdou, tak pokud to bude možné, vyzvednou některé z artefaktů. Ale to příliš předbíhám, bude to ještě složitá záležitost, protože ponorka je válečným hrobem,” dodává Hrbková.

Nastavení cookies