Nahariya

je izraelské město v severním distriktu Izraele na pobřeží Středozemního moře, nedaleko izraelsko-libanonských hranic. Patří mezi vyhlášená turistická letoviska. V roce 2008 zde žilo 51 500 obyvatel.

Historie

Nahariya byla založena německými židovskými přistěhovalci z roku 1930. První stavby byly dokončeny v roce 1933 a 10. února 1935 se v  Nahariyi usadily první rodiny. 10. únor 1935 je oficiálně považován za datum založení Naharije.

Jméno získala nová osada podle vádí Nachal Ga´aton, které zde dřív ústilo do Středozemního moře.

Nedaleko Nahariye vedla ve starověku pobřežní stezka spojující Egypt a  Fénicii. Zde byl také rytíři Řádu templářů postaven hrad Le'imbert.

Obyvatelé Nahariyi původně zamýšleli vybudovat jako zemědělskou osadu, ale brzy si uvědomili nepraktičnost takového záměru. Proto se rozhodli využít příhodné přímořské polohy obce a začali povzbuzovat turistiku v celé oblasti. Známým turistickým místem se proto Naharija stala už v období britské správy, kdy do této oblasti přijížděli britští důstojníci.

Kvůli své zeměpisné poloze v blízkosti libanonsko-izraelské hranice se Nahariya v průběhu let stala častým cílem raketového ostřelování i  přímých teroristických útoků ze strany palestinských a islámských skupin. To vedlo k citelným finančním ztrátám zejména když k útokům docházelo v průběhu rekreační sezóny.

Současnost

V současnosti se v Nahariyi nachází oblast přímořských soukromých i  veřejných pláží s parkem, hotely, malým přístavem a velkým množstvím kaváren, barů restaurací a nočních podniků. Kromě cestovního ruchu je v  oblasti rozšířen průmysl potravinářský, mléčný a ocelářský.

Aktuality

21.11.2012

Liberec obnovil partnerství s izraelským městem Naháriya

Návštěvu z partnerského města Naháriya z Izraele hostila v pondělí 19. a úterý 20. listopadu liberecká radnice. Izraelská delegace zavítala také do Jablonce nad Nisou a na Českolipsko.
 
26.03.2012

Liberec obnoví spolupráci s partnerským městem Naháriya

Delegace města vedená primátorkou Martinou Rosenbergovou a doplněná členy Rotary klubu a zástupci Židovské obce Liberec navštívila v uplynulých dnech partnerské město Naháriya v Izraeli.
 

Nahariya

 

znak města:

 

               Geografie                

stát:  Izrael
distrikt: Nord
státní zřízení: republika
rozloha:  10,233 km2
počet obyvatel: 52 000
jazyk:  hebrejština, arabština
náboženství: judaismus, křesťanství, islám

 

 

 

                   Správa                       

starosta: Jacky Sabag
oficiální web: www.nahariya.muni.il

Nastavení cookies